Slovenska Samosprava Mesini Mesto Pilis
Pilis gazdag történelmi múlttal és emlékekkel rendelkező település. A különböző népcsoportok keletről nyugat felé történő vándorlási útvonala mentén alakult ki az ősi település. A török időket hosszú évekig átvészelte, azonban az 1592-es évben elpusztult és hosszú időre lakhatatlanná vált. Az 1722-es év utáni újratelepítése Beleznay János nevéhez fűződik, aki Grassalkovich Zsuzsannát feleségül véve öröklés jogán Pilisre került, és közösen kezdték meg a település felvirágoztatását. A Nyitra megyei Ürmény (Mojmírovce) községben 1722. május 24-én feleségével együtt írták alá azt a megállapodást, melynek során tömegesen jöttek a szlovák ajkú betelepülők -a mi őseink- Pilisre. A családokkal együtt érkezett az első tanító pár, evangélikus lelkészünk is: Apostoli András. Az iskolában szlovák nyelvű tanítás folyt egy tanítóval. A vezetőségi tagok közül még sokan tanultak 1956-ig szlovák nyelvet a településen. A mi tanárunk Leskó Sándorné volt, akitől sok népszokást, dalt tanultunk. A birtokos család református volt, azonban igyekezett a hívek kedvében járni azzal, hogy felépítették a ma már országos hírű evangélikus templom ősét. Az evangélikus hívők a 60-as években szlovák énekeskönyvből énekeltek a templomban, ma is őrizzük ezeket az emlékeket. A szlovák találkozókon napjainkban is egy-egy lelkész kétnyelvű istentiszteletet tart, melyek alakalmával főleg az idősebb korosztály szívesen énekel, imádkozik együtt.
1978-ban alakult a Vidám Tavasz Klub, amely összefogja a város idősebb embereit. A közösségben folyamatosan ápolják a szlovák hagyományokat, műsorokat tartanak, fellépnek a térségi, illetve országos rendezvényeken. Összegyűjtötték a szlovák tájház alapanyagát, melyet már kiállítottak, azonban megfelelő épület hiánya miatt ezeket otthonaikban őrzik.
A szlovák nyelv, kultúra, barátság, rokoni kapcsolatok a betelepítés óta is folyamatosan a két nemzet közötti jó kapcsolatot jelentik. A helyi lakosság kezdeményezésére baráti kapcsolat jött létre: a szlovák Gúta várossal, Tardoskedd labdarúgóival, a családok évtizedek óta szívesen látják vendégül a Dolinában az őshaza lakóit. A közelmúltban is sikeres rendezvény volt a szlovák nemzetiségi hagyományőrző Falunap Pilisen, ahol a hasonló hagyományokat őrző települések mutatkoztak be.
Pilis község 2005-ben város lett. Az erre való pályázati anyag összeállítása újra fellelkesített bennünket, hogy létre kellene hozni a szlovák önkormányzatot. Ehhez sok bíztatást kaptunk a Dolina Pestvidéki Szlovákok Regionális Egyesület vezetőségétől és a pilisi polgároktól.
A 2014. október 12-ei választáson 4 tagú szlovák nemzetiségi önkormányzat került megválasztásra, melynek tagjai a következők:
Sedró János - elnök
Pintér Erzsébet - képviselő
Vrabecz Jánosné - képviselő
Simó Istvánné - képviselő
Célunk: A szlovák kulturális hagyományok őrzése, átörökítése, nemzetiségi önkormányzatokkal, klubokkal való együttműködés. A szlovákiai ősi településekkel való szorosabb baráti szálak elmélyítése. Az ifjúság nemzetiségi hagyományainkkal (tánc, ének, nyelv) való megismertetése.
Az elmúlt időben a Városi Önkormányzattól egy kulturált iroda helyiséget kaptunk, melyet köszönettel fogadtunk. Az irodánkba szeretettel várjuk azokat a pilisi lakosokat, akik a szlovák kultúra fennmaradása érdekében segíteni, részt venni akarnak.
Elérhetőség: levélcím: 2721 Pilis, Kossuth Lajos út 47.
fogadó órák: csütörtökönként: 08.00-12.00
telefon: 06-20/665 2691